تاریخچه گالوانیزه گرم 

 

گالوانیزاسیون قطعات و سازه‌های فلزی به منظور جلوگیری از خوردگی و مقاوت بیشتر در مقابل تأثیرات آب و هوایی انجام می‌شود پیشینه این دانش به سال‌های ۱۷۳۷ تا ۱۷۹۸ بر می‌گردد که یک دانشمند ایتالیایی در سال ۱۷۷۵ از دانشگاه BOLOGENS در مقام پروفسوری این دانشگاه در رشته در مقام پروفسوری این دانشگاه در رشته کالبدشناسی به صورت اتفاقی دریافت که پای قورباغه مرده زمانی که یک تکه فلز آن را لمس می‌کند حرکت می‌کند او از این طریق دریافت که فلزات بر روی موجودات زنده اثر الکتروشیمیایی ایجاد می‌نمایند گالوانی نتایج کارهایش را در سال ۱۷۹۱ منتشر کرد پژوهش‌های او راه را برای اتخاذ تصمیمات بزرگ در بین دانشمندان این عرصه هموار تر نمود. تا آن جا که ولتا نیز یک ایده مخالف را پیشنهاد کرد او فکر می‌کرد دلیل این موضوع قوس فلزی می‌باشد بعد از این مجموعه آزمایش‌های، بحث و بررسی روی الکترو تراپی در موجودات زنده آغاز شد.
گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم یک روش پوشش دهی به وسیلهی فلز روی می‌باشد و در نهایت فرایند پوشش، آهن با روی پیوند شیمیایی  تشکیل می‌دهد . گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم به زبان ساده یک پوشش است که در آهن یا فولادی که از نظر ترکیب و طراحی مناسب برای گالوانیزه است توسط فروبردن در وان مذاب روی تشکیل می‌گردد.گالوانیزه به روش غوطه وری گرم نزدیک به ۱۵۰ سال است که کاربرد دارد. بیشتر رویی که در جهان تولید می‌شود جهت پوشش دهی مصرف می‌گردد. مهم‌ترین علت مقاومت روی به تجزیه طبیعی، ماهیت مقاومت آن می‌باشد.

فوائد گالوانیزه گرم

هزینه پایین


یک قانون عمومی در تجارت وجود دارد کسی که کیفیت خوب را با هزینه پایین تولید می‌کند برنده است. در بسیاری از موارد گالوانیزاسیون ارزان‌ترین روش نسبت به سایر روش‌های پوشش دهی می‌باشد. در حال حاضر هزینه مربوط به گالوانیزاسیون پایین‌تر از هزینه‌های مربوط به رنگ آمیزی می‌باشد و پوشش‌های جایگزین بخصوص رنگ آمیزی هزینه بیشتری را نسبت به گالوانیزاسیون دارد بدیهی است که گالوانیزاسیون گرم به روش غوطه وری روشی می‌باشد که می‌تواند تعداد بسیار زیادی از قطعات را با هزینه و نفر ساعت (نیروی انسانی) کم پوشش دهد.

قابلیت پاسخگویی سریع

زمانی که محافظت از خوردگی می‌تواند در چند دقیقه توسط گالوانیزاسیون گرم به وجود آید شما به چند هفته زمان جهت رنگ آمیزی نیاز دارید و شما باید منتظر شرایط هوای خوب بمانید. در گالوانیزاسیون گرم محافظت از خوردگی در همان کارخانه گالوانیزه به وجود می‌آید و شما می‌توانید قطعات را جهت نصب و مونتاژ به جای دیگری منتقل کنید. شما دیگر نیازی به پرداخت هزینه جهت حمل و نقل دوباره ندارید

آسانی در بررسی کیفیت

چک کردن عبارتست از کنترل ضخامت پوشش بر اساس استاندارد ISO1461-ASTM A123 – ISIRI آزمایش‌ها توسط میکرو مترها یا روش‌های غیر تخریبی انجام می‌شود. به همین دلیل فولاد گالوانیزه شده مقاومت بیشتری دارد به آسیب‌های مکانیکی حاصل از حمل و نقل و انبارش و مونتاژ و این امر اجازه می‌دهد تا فولاد گالوانیزه شده به هر کشوری حمل شود و به دلیل مقاومت خوب فولاد گالوانیزه شده می‌تواند جهت طراحی در مناطقی که فرسایش وجود دارد مورد استفاده قرار گیرد گالوانیزه گرم شامل فروبردن فولاد در روی مذاب است و از این طریق تمام سطوح درونی و بیرونی، گوشه‌ها و حتی لبه سطوح و همه فضاهای غیرقابل حفاظت توسط روی پوشش داده می‌شود و تمامی گوشه‌ها و لبه‌های باریک که توسط رنگ یا اسپری یا سایر پوشش‌ها به صورت ضعیف پوش داده می‌شود در گالوانیزاسیون گرم به خوبی کلیه سطوح پوش داده می‌شود

مراحل گالوانیزه گرم 

واژه گالوانیزه گرم به مجموعه عملیات خوابانیدن فلز آهن و فولاد در حمامی از فلز روی و ایجاد پوششی از روی  ، به منظور افزایش عمر آهن یا فولاد در برابر خوردگی گفته می شود ، این پوشش در اثر یک عکس العمل متالوژیکی بین مذاب روی و آهن موجود در فولاد به وجود می آید . این پوشش لایه ای با ضخامت یکسان را در تمام سطح فلز به وجود می آورد . مجموعه این عملیات در شکل زیر نشان داده شده است .
عملیاتی که از سال 1742 تا کنون مورد استفاده قرار گرفته و باعث حفاظت فلز در برابر خوردگی با قیمت تمام شده مناسب طی سالیان متمادی بوده است . سه مرجله اصلی در عملیات گالوانیزه گرم عبارتند از : 1-آماده سازی سطح 2-گالوانیزاسیون 3-عملیات بعد از گالوانیزاسیون ، که هر یک از عملیات فوق به صورت مجزا توضیح داده خواهد شد

آماده سازی سطح

اولین گام در گالوانیزه گرم تمیز کاری کامل سطح فولاد از هرگونه اکسیداسیون و زنگ و آثار مواد شیمیائی است ، که برای این کار پس از آن که فولاد را به وسیله  زنجیر و سیم یا جرثقیل مخصوص آویزان کردند ، سه مرجله آماده سازی و تمیز کزدن سطح فولاد را به ترتیب زیر انجام می دهند .
 چربی زدایی : در این مرحله ابتدا فولاد را در یک حمام با اسید های چربی زدا یا حلال های سوزاننده چربی خوابانده تا لکه ، روغن یا گیریس های سطح فولاد پاک شود ، سپس فولاد را آبکشی می کنند
پیکلینگ :  قطعه فولادی را در حمام حاوی هیدروکلریدریک اسید یا اسید سولفوریک خوابانیده ، تا قسمت های اکسید شده و لکه های ریز از سطح فولاد جدا شود.بعد از این عملیات که پیکلینگ نام دارد دوباره فولاد آبکشی شده و سپس به مرحله ای آماده سازی سطح که فلاکسینگ نام دارد می رود.
فلاکسینگ :  هدف از فلاکسینگ تمیز کردن کلیه اکسید هایی است که در زمان پیکلینگ در سطح فلز به وجود آمده و ایجاد لایه محافظ بر سطح فولاد است تا از اکسید شدن فولاد قبل از ورود به وان گالوانیزه جلوگیری کند . یک نوع فلاکس که در مخزنی جدا قرار دارد که کمی اسیدی و حاوی ترکیبی از کلرید روی و کلرید آمونیوم است . نوع دیگر فلاکس ، که آن را بر سطح مذاب روی در وان گالوانیزه می ریزند و هدف ازاضافه کردن آن همانند فاکس نوع اول است و از اکسید شدن فولاد در حین گالوانیزاسیون جلوگیری می کند . بعد از مراحل آماده سازی یعنی چربی زدایی ، پیکلینگ و فلاکسینگ سطح فلز از هرگونه اکسیداسیون و لکه ای که مانع عکس العمل بین فولاد و روی در وان گالوانیزه می شود کاملا پاک می شود .

عملیات غوطه ور سازی

زمانیکه فولاد کاملا تمییز شد آماده ورود به وان گالوانیزه است،وان گالوانیزه حاوی روی با استاندارد ASTM B6  است .که در این استاندارد روی با سه درجه مختلف معرفی شده است که حداقل خلوص روی در وان گالوانیزه در هر سه درجه بیش از 98 درصد است.گاهی اوقات سایر فلزات به مذاب روی در وان گالوانیزه اضافه می شود تا خواص مطلوب پوشش گالوانیزه بدست آید . دمای مذاب روی در وان گالوانیزه معمولا بین 438-460 درجه می باشد که در این دما روی حالت مذاب است . کالا پس از ورود به وان گالوانیزه در مذاب گالوانیزه آنقدر باقی می ماند تا دمای آن به حدی برسد که پوشش گالوانیزه بر روی فولاد بوجود آید.زمانی که واکنش های بین روی و آهن کامل شد ، فولاد گالوانیزه را از وان گالوانیزه بیرون آورده که کل عملیات اندود کردن فولاد معمولا کمتر از ده دقیقه  طول می کشد ، که این زمان بستگی به ضخامت فولاد دارد.پوشش گالوانیزه همان طور که از تصویر میکروسکوپی زیر مشخص است،برای فولاد با میزان سیلیسیم کم و با ناخالصی  سیلیسیم کمتر از 0.04% نشان داده شده و این در حالی است که ضخامت پوشش در اثر فعل و انفعالات بین آهن و روی محدود  می باشد

عملیات بعد از گالوانیزه

زمانی که فولاد  از وان گالوانیزه خارج شد،برای بهبود کیفیت پوشش گالوانیزه ممکن است نیاز به عملیات تکمیلی باشد.یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین عملیات ها،خنک کردن سریع نام دارد . مخزن آبی که برای  این عملیات استفاده می شود حاوی برخی افزودنی های شیمیائی می باشد که لایه ای را بر روی پوشش گالوانیزه ایجاد می کندتا از محصول تولیدی در دوره حمل و انبار محافظت شود . سایر مراحل تکمیل که شامل پاک کردن قطرات  فلز روی یا شرگی می باشد که با سمباده زدن و ساییدن از بین می روند .


واحد گالوانیزه گرم شیمی فرآور مریکاین واحد با بهره گیری از استاندار های بین المللی ASTM و EN ضمن در اختیار داشتن تجهیزات کامل و ارائه ضمانت نامه کیفیت با ظرفیت تولید بیش از ۳۰ هزار تن در سال قادر به انجام خدمات گالوانیزه گرم انواع سازه های فلزی می باشد، همچنین با تلاش این گروه و در جهت افزایش کیفیت ، مفتخر به دریافت نشان استاندارد ملی پوشش گالوانیزه در سال ۱۳۹۵ نیز گردید.
شرکت شیمی فرآور مریک مفتخر است که فعالیت های خود را با دیدگاه مشتری مداری و با قیمتی رقابتی ، با سرعت بالا در انجام وظایف محوله و ارایه محصولات و خدمات با کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای بین المللی به انجام رساند.

 

تجهیزات واحد گالوانیزه گرم

تجهیزات واحد گالوانیزه گرم

-آزمایشگاه شیمی مجهز برای کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات
-بخش شستشو (پیکلینگ) آماده سازی و پیش گرم
-وان مذاب ساخت شرکت Pilling آلمان به ابعاد ۱۵۰*۱۲۰*۷۰۰ سانتی متر و ۱۵۰*۱۲۰*۴۵۰ سانتی متر
-مدرن ترین ادوات کنترل و ثبت دما
-بخش کنترل کیفیت جهت انجام کلیه تست های لازم ، طبق استانداردهای بین المللی
-بخش تحقیق و توسعه (R&D)
-بخش نهایی و بسته بندی Finishing
- واحد شیمیایی این شرکت با بهره گیری از کارشناسان مجرب در زمینه تولید مواد مصرفی مربوط به آماده سازی Pickling نظارت کامل بر روند عملیات شستشو در خط کالوانیزه گرم را دارد که این امر سبب بهبود کیفیت قطعات تولیدی و تمایز با سایر رقبا گردیده است.خدمات گالوانیزه گرم مریک

گالوانیزه انواع لوله و پروفیل در سایز ها و ضخامت های مختلف

گالوانیزه انواع لوله های مانیسمان در سایزها و رده های مختلف

گالوانیزه انواع لوله های برق …


گالوانیزه گرم انواع پروفیل جهت صنایع گلخانه ای

گالوانیزه انواع برج های انتقال نیرو، مخابراتی و تلسکوپی

گالوانیزه گرم انواع تجهیزات و سازه های فلزی مورد استفاده در صنایع پالایشگاهی ، پترو شیمی و نیرو گاهیگالوانیزه تجهیزات پست های فشار قوی ، انواع پایه های روشنایی انواع سازه های فلزی جاده ای (گاردریل)

 گالوانیزه انواع شبکه های فولادی (گریتینگ)، سینی کابل ، نردبان کابل و کلیه سازه های فولادی دیگر